Kütük Ev Nedir?

Kütük evlerin yapımında kütük kullanılır. Ahşap ev olma özelliği taşıyan kütük evlerin yapımında kullanılan kütükler ağaç tomruklarından elde edilir. Kütükler kullanılabilir hale gelmesi için birçok işlemden geçer. Rusya, Ukrayna, Avrupa, Kuzey Amerika ve İskandinav ülkelerinde kütük evler sıkça kullanılır. Sert iklim şartlarına karşı dayanıklı oldukları için talep fazla olur. Ayrıca her türlü iklim şartına uyabilen ağaçlar olduğu için bu ağaçlardan yapılan kütük evlerin yapımı da oldukça fazladır. Çok dayanıklı ürünler oldukları için üretimi çok fazla oranla yapılır.

Kütük ev Türkiye’de özellikle ormanın bol olduğu Karadeniz bölgesinde uygulanmış, insanları nemden koruyan, uzun süre bakım gerektirmeyen, psikolojik olarak rahatlamasını sağlayan, doğal sağlıklı inşaat malzemesidir.

Kütük ev yapım aşamalarından görüntüler

Eski Osmanlı evlerinde de kullanılan bu yapı malzemesi, ya yekpare Ahşap olarak kullanılmış ya da Badadi denilen özel yapı sistemiyle toprak ile birlikte uygulanarak ilk ahşap ve beton karışımı ev sistemi oluşturulmuştur. Farklı ağaç cinslerinden yapılabilen ahşap evler çeşitleri uzun ömürlü yapı sistemleridir. Fırınlanmış ve emprenye edilmiş Sarı Çam ağacından yapılmış bir ahşap evin ortalama ömrü 70-120 sene arasındadır.

Ömrü belirleyen ağacın kesim şeklinden tutun, ağacın cinsine, fırınlanma derecesine, emprenye’nin kalitesine göre değişebilir. Ağacın kalitesi çok önemlidir Türkiye’de genelde yurt dışından ithal çam ağacı kullanılır, maalesef Türkiye’de ki ormanlarımızın kesilerek biteceğinden korkulduğundan bizim iklimimize has özellikteki ağaçlarımızı kullanamıyoruz, hâlbuki İskandinav ülkeleri ve Rusya ekonomilerinin %25’ini ormancılıktan kazanılıyorlar. Burada mühim olan profesyonel ormancılık yapabilmek, kesilip yerine fidan dikilmeyen ormanlar elbet tükenir…

Kütük ev modelleri ithal gelen çamın özellikle bataklık çamı yani lifli çam olması evinizin kalitesi açısından önemlidir. Çünkü lifsiz ağaçlar çatladıklar zaman ayrılarak ahşabın taşıyıcılık niteliğinin bozulmasına neden olabiliyorlar.

Kütük ev kalitesini etkiyen faktörlerden biri de ahşap malzemelerin fırınlanmasıdır bunun farklı yöntemleri vardır. Izgara üzerine ahşapların dizilip hava sirkülasyonu ile soğuması ya da sıcak bir fırına atılım nem oranının %16-18 e çekilmesi gibi tabi ki olan fırınlanmasıdır.

Kütük Ev Fiyatları:

Yıllardan beri beton duvarlar arasında sıkışıp kalmak insanın ruhunu karartırken, imkân bulduğumuz anında kendimizi dış ortamlara atmak ve doğal güzelliklerden yararlanmak hepimizin ortak isteği olmuştur. Son dönemlerde özellikle açık alanlarda kütük ev isteği tüm insanların ortak noktada buluşmasına yardımcı olurken, gerçekten de insanı ferahlatan ve kapalı mekândan dahi hava almasına katkı sağlayan bir yöntem olarak karışımıza çıkmıştır.

Ahşap yapı konuda insanların kafasına takılan en önemli sorunların başında ise kütük ev fiyatları gelirken aslında imkânlarını zorlayan herkesin bu konuda kendi adına bir şeyler yaptırabileceğini söylemek mümkün olacaktır. Özellikle insanlar doğa ile baş başa kalmak ve biraz huzur ortamı bulabilmek için imkânları zorlayıp küçük bir arsa alırken, arsa üzerine dikilecek bir ev çoğu insanın hayalini süsleyen bir durum olmuştur. Bu konuda girişimde bulunmada önce insanların kütük ev fiyatları konusundaki araştırmaları onlara bu konuda doğru ve detaylı bilgi verirken, alacakları cevap ile birlikte kendilerine en uygun olan ev fiyatları yaptırmak istedikleri evin de belirlenmesine neden olacaktır.

Oldukça güzel ve otantik bir hava sunan bununla birlikte doğa ile baş başa kalmanıza katkıda bulunan ahşaptan yapılan evlerin, gerçekten de özellikle yaz gününde yaşanacak mekânlar olduğu net bir şekilde görülmüştür. Küçük bir bahçe ve bununla uğraş içinde olmak bile insanlar için çok özel bir etkinlik haline gelirken, bu sayede doğa ile baş başa kalmak ve keyifli zamanlar geçirmek de yine insanlar için özel etkinlikleri arasında yer almıştır.

 

4 Comments

 • SannyUtica

  Nice posts! 🙂
  ___
  Sanny

 • SannyUtica

  Look my site is good
  ___
  http://davesdevotional.org

 • SannyUtica

  Look my site is good
  ___
  http://afcmarseille.com

 • AndyUtica
 • Bir Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.